BTK Akademi'de Kimler Ders Almalı?

Aradığınız Kategoriyi Bulamıyorsanız

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
4
Teşekkür etti: 188 kez
Türkiye

BTK Akademi'de Kimler Ders Almalı?

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Birkaç soru ve cevap

1- BTK Akademi Nedir?
2017 yılında kurulan bu platformda alanında profesyonel olan eğitimciler ücretsiz dersler vermektedir. Udemy'de 45 liraya bulabileceğiniz bir dersi burada bedavaya bulabilirsiniz.

2- Sadece Profesyonel Yazılımcılar mı Burada Eğitim Alır?
Kesinlikle hayır. Programlama nedir, algoritma kelimesini bile duymamış bir insan ileri seviye ilgilendiği yazılım dilini öğrenebilir, ileri seviye sistem programcısı olabilir, ileri seviye siber güvenlik ile uğraşabilir. Ana odak noktamız analitik düşünme ve ilgi.

Neden bu yazıyı yazıyorum? Ben Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümü son sınıf(4) öğrencisiyim. Bu profili internette aradığınız zaman hakkımda bir sürü bilgiye kolayca ulaşma imkanınız zaten var(askfm denilen saçmalık benim değil). Her neyse. Yakın zamanda profesyonel iş hayatına atılacağım. Bilişimci olmak öyle über bir şey değil. Bazı üniversite hocaları ve öğrencileri her ne kadar üstten bakmaya alışmış olsada bilişim işi merak ve düşünme işidir. Bugün siz bir yapay zeka geliştirmeye katkı verebilirsiniz. Yada ekstra olarka işten gelince oyun yapabilirsiniz. Hatta profesyonel android uygulamaları yazarak para kırma hayalinizi bile gerçekleştirebilirsiniz. Sizde yenilikçi bir düşünce varsa bunu yazılım ile hayata kolayca geçirebilirsiniz. Evinizde basit otonom araç yapabilir hatta evinizi akıllı bir eve rahatça dönüştürebilirsiniz. Bunlar için MIT mezunu olmanıza gerek yok. Bugün psikoloji bölümü mezunu, işletme mezunu olan piyasada yazılım geliştirici olarak taılan onlarca kişi var.

E kardeşim madem öyle sen ne diye boşa okuyorsun? Burada ince çizgi var. Siz hobi olarak bunlarla uğraşırsınız. Ooooof sıkıldım hacı iki oyun oyniyim deyip kafanızı rahatlarabilirsiniz. Ama bu işi yapan bizlerin böyle bir lüksü yok. Proje er yada geç bitmeli. Ha birde işin ince detaylarını biliriz o kadar.

Konuya dönelim. BTK akademi ilk paragrafta anlattığım insanlar için bir nimet. Android uygulama mı yazmak istiyorsun kardeşim? üç hafta derslere bak örnekleri yap uygulamanı yaz. Oyun mu yapacaksın? Gir öğren yap. Yapay zeka ne mi? Gir öğren. Kendi yapay zekanı yap. Web sitesi mi yapacaksın? Gir öğren projeyi kavra sende yap. Her ne iş yapıyor olursanız olun kendi işinize bilişimi nasıl entegre ederim diyerek çalışmalar yapmanız gerek.

Ben 2017 yılında mecburiyetten A101 deposunda çalıştım. Ürün topluyordum. Bazen 25kg'lık şekerlerden beş on adet almammız gerekiyordu. Sonra o sıvıyağlar.... Deterjanlar.... Bazen koca TV'lleri sırtladığımızda oldu. Hep şunu hayal ettim, her ürün reyonunda robot kol olacak, ray sistemi döşenmiş yolda tahta paletler ilerleyecek, her paleti ileten araçta rfid olacak o reyondan ürün lazımsa ekleyecek değilse diğer ürüne gidecek. Bu şekilde yapay zeka'lı bir sisteme geçilip işletme kar edecek. Tabi işçiler için bu felaket olur. Örnek projelere baktım gayet güzel. Yani 2017 senesinde yaptığım o işte tarih olacak yakında.

Düşünün yapın geliştirin. İmkan çok.

Bunların hiçbiri ilginizi çekmiyorsa kitap araştırmaları yapın....

Ama sizde haklısınız. Sabah sekizde işe gidiyorum, akşam yedi de eve geliyorum. Çocuklarla mı uğraşayım yoksa dinleneyim mi? Kafa dinlemeye vakit ne var?

Sende haklısın abi...

Eski tarihlerde niçin onlarca felsefeci ve matematikçi olduğunu, icatların bol olmasını, astronominin ve matematiğin gelişmesini çok iyi anlıyorum.

Kilit kelime: ZAMAN

Ne diyor İslam Dininin Peygamberi Hz. Muhammed(SAV): İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: “Sağlık ve boş zaman." Boş zamanı değerlendirenler isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdı, o meşhur dahi ünlüler ise en fazla elli sene sonra tamamen unutulacak...

İçimi dökmek ve bu platformu değerlendirmeniz gerekitğini düşünerek bu yazıyı yazdım.

Tags:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 164 kez
Türkiye

Re: BTK Akademi'de Kimler Ders Almalı?

#2 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Teşekkürler güzel bir makale olmuş farkında olunmayan şeyleri düşündürebiliyor insana. Ve şu BTK Akademi'ye bi bakmayı düşünüyorum hiç bişey için geç değildir. Eline sağlık.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
mist
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 14 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen mist »

Bu şimdi kısaca ücretsiz online yazılım kursu mu?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

mist yazdı: 23 Eki 2020 16:54 Bu şimdi kısaca ücretsiz online yazılım kursu mu?
İster yazılım ister elektronik isterse daha iyi nasıl konuşurum benzeri dersler mevcut ve tamamen ücretsiz. KAtılım sertifikalı birde.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
3
Ruh hali:
Teşekkür etti: 17 kez
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

Sertifika alıp iş bulabiliyoz mu milli eğitim bakanlığı onaylı mı

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

siyah.jack yazdı: 23 Eki 2020 19:47 Sertifika alıp iş bulabiliyoz mu milli eğitim bakanlığı onaylı mı
MEB onaylı değil sanırım. Zaten sertifika yarın bir gün ben bu işi yapabilirim ahada sertifikam demek için var sanırsam.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
paladindanse
3
Teşekkür etti: 18 kez
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen paladindanse »

Herkesin biraz programcılık bilgisi olsa fena olmaz srch

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#8 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

paladindanse yazdı: 24 Eki 2020 14:15 Herkesin biraz programcılık bilgisi olsa fena olmaz srch
Kesinlikle öyle. Yakın zamanda zihinlerimiz bile programlanabilir hale gelecek. Yazılım öğrenilmeli.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#9 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 24 Eki 2020 18:10
paladindanse yazdı: 24 Eki 2020 14:15 Herkesin biraz programcılık bilgisi olsa fena olmaz srch
Kesinlikle öyle. Yakın zamanda zihinlerimiz bile programlanabilir hale gelecek. Yazılım öğrenilmeli.
Zihinler programlanabilir hale gelecek derken? Zihin de 0-1 li kodlardan mı oluşuyor? ZZZ
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#10 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 24 Eki 2020 18:28
omrkcmn yazdı: 24 Eki 2020 18:10
Zihinler programlanabilir hale gelecek derken? Zihin de 0-1 li kodlardan mı oluşuyor? ZZZ
Biraz lafın gelişiydi ama şu video faydalı olabilir:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#11 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

[mention]omrkcmn[/mention] dalga geçme maksatlı söylemedim kardeşim yanlış anlama başka nasıl programlanabilir ki onu düşündüm. Video'yu izleyemedim müsait bi zamanda izliycem.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#12 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

[mention]aknctn[/mention] sıkıntı yok reyiz ben seni anladım yanlış bir şey aklıma gelmedi.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 35 kez
Türkiye