Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Ses Yapar? Çamaşır Kurutma Makinesi Ses Yapıyor

Beyaz Eşya tartışma, destek, talep, soru ve paylaşımları.

Moderatör: aknctn

r.toolsx
Makaleler: 0
1
Ruh hali:
Teşekkür etti: 5 kez
Türkiye

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Ses Yapar? Çamaşır Kurutma Makinesi Ses Yapıyor

#1 Okunmamış mesaj gönderen r.toolsx »

Kurutma makinesi sürtünme sesi neden olur? Kurutma makinesi tambur ses yapıyor, Kurutma makinesi neden ses çıkarır? Ses gelmesi normal mi? Kurutma makinesi sesli çalışıyor

Kurutma makinesi neden ses yapar.jpeg

Electrolux marka çamaşır kurutma makinesi çalışırken aniden yüksek bir ses çıkarmaya başladı. Makineden gelen ses sürtme sesine benziyordu sanki tambur bir yere çarpıyor sürtüyor gibiydi. Daha sonra söküp inceledim sorunu buldum görsellerle anlatıcam ama kurutma makinesinin arızalanınca çıkardığı sesi ve tamirden sonraki halini videoya çekip ekledim. Tamir anlatımı videoda yok sadece sesi duyabilmeniz için çektim. Tamir sürecini burada aşağıda paylaşıcam.

Sesin nereden geldiğini anlayabilmek için öncelikle makinenin kapaklarını sökmem gerekiyordu. Sesi dinlediğimde sağ tarafın aşağısından geldiğine kanaat getirdim ve söktüm. Tahmin ettiğim gibi ses tamburu çeviren motordan geliyordu. Motoru söküp incelediğimde mil üzerindeki rulman yatağından çıkmış ve mil yerinden oynadığı için mıknatıslar dış çevre duvarına sürtüyordu. Bu sürtme ve darbeden dolayı da mıknatıslardan biri yapışık olduğu yüzeyden kayıp çıkmış. Rulmanı oturtma ve mıknatısın onarım aşamalarını aşağıda görsellerle anlatmaya çalıştım.

Çamaşır Kurutma Makinesinin Motoru Nasıl Sökülür?

Öncelikle hangi kapağı sökecek olursanız olun ilk önce üst kapağı sökmeniz şart. Fotoğraftaki vidalardan sağ ve solda birer adet toplamda iki adet var bunların sökülmesi lazım.
Kurutma makinesi ses sorunu.jpeg

Önde bulanan su çekmecesiniz çıkarın ve orada kapağı tutan bir vida daha var onu da sökün.
Electroluks kurutma makinesi sökme.jpeg

Vidaları söktükten sonra üst kapağı oynatarak arkaya doğru çekip çıkarabilirsiniz.

Üst kapak çıktıktan sonra da üst tarafta alttaki resimde belirtilen yan kapağın 2 vidasını sökün.
Kurutma makinesi nasıl sökülür.jpeg

Motorun aşağıdaki resimde okla vurguladığım yayına dikkatedin. Yay aşağı doğru motoru geriyor. Motoru tutup yukarı doğru kastırarak kayış kasnak tertibatını çıkartın.
Kurutma makinesi motoru nasıl sökülür.jpeg

Motor kayışını çıkardıktan sonra resimde belirtilen motoru tutan beyaz aparatları çıkarın.
Motor.jpeg

Motorun vidalarını sökmeden önce motoru yukarı kastırarak kayışı çıkartın. Görseldeki kayış makarası gerginliği alıp kayışı çıkarınca çıkıyor.
Kurutma makinesi motor kayışı.jpeg

Aşağıdaki resimde vurguladığım kabloları soketlerinden çıkarın. Motoru yerinden çıkarabilmek için de öndeki kabloları tutan beyaz parçanın vidalarını sökün.
Çamaşır kurutma makinası motoru.jpeg

Motorun etrafındaki vidaları söksenizde motoru yerinden sökemezsiniz. Makinenin arka tarafında büyük bir kapak var onun da içerisinde dönen hava akımı sağlayan fan benzeri bir parça var. Motorun ortasından geçen uzun mil aynı zamanda o fanı döndürüyor. Dolayısıyla o fanı milden çıkarmanız lazım. Bunun için önce arka kapağı ve ardından fanın somununu sökerek milden çıkarın. Alanın dar olması ve motorun ortasından uzun bir mil geçmesi sebebiyle yerinden sökmek kolay olmayacak. Motorun sol tarafından yukarı kaldırarak yerinden oynata oynata çıkardım. Dikkatli olun kablolalara zarar verebilirsiniz.
Kurutma makinesi motor sökme.jpeg

Motor tamiri.jpeg
20230723_145509.jpeg
20230723_145515.jpeg

Çektirme aparatı varsa onunla yoksa anahtar yardımıyla çekiçle tıklayarak rulmanı yerine kaydırabilirsiniz.
Motor rulman tamiri.jpeg

Aşağıdaki resimde yerinden çıkan mıknatısını belirttim. Resimdeki metal parçaları yapıştırdığını iddia eden yapıştırıcıyla yerine yapıştırdım. Kuruduktan sonra da motoru toplayıp yerine taktım. Ardından bir kaç kez çalıştırıp kullandık makineyi ve herhangi bir sorun olmadı. Videoda tamir öncesi ve sonrası mevcut izleyebilirsiniz.
20230723_180410.jpeg

! Mesaj kısım: r.toolsx
Uyarı: Elektrik akımına karşı çok dikkatli olun. Kesinlikle priz takılıyken çalışmayın. Bu tür konulara vakıf değilseniz, uzman değilseniz sakın makineyi açmayın. Bir çok detay var ancak onlara burada tek tek değinmen maalesef mümkün değil. Yüzeysel olarak anlatmaya çalıştım. Herhangi bir olumsuzlukta sorun tarafınıza aittir.

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kemal
Moderatör
Cevaplar: 1
1
Teşekkür etti: 11 kez
Türkiye

Re: Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Ses Yapar? Çamaşır Kurutma Makinesi Ses Yapıyor

#2 Okunmamış mesaj gönderen Kemal »

Üstad helal olsun. Büyük cesaret ve ustalık isteyen bir iş. Selsil in o yapışkanı nasıl. Metaler için özel sanırım
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
r.toolsx
1
Ruh hali:
Teşekkür etti: 5 kez
Türkiye

Re: Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Ses Yapar? Çamaşır Kurutma Makinesi Ses Yapıyor

#3 Okunmamış mesaj gönderen r.toolsx »

Selsil epoxy 250 kg yük dayanmı var. -40 ve + 120 dereceye çalışma sıcaklığınada dayanıklı

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Beyaz Eşya” sayfasına dön