GreedFall Oynuycam 👀

Konu Dışı, Sohbet Tartışma

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

GreedFall Oynuycam 👀

#1 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Resim

GreedFall bir zamanlar yılın RPG oyunu diye çok konuşuldu özellikle Witcher 3'e benzerliği ve hatta ondan çok şey çalındığından çok bahsedildi. Şuan indirdim giriş yaptım ve karakter oluşturma ekranındayım. Oynadığım platform Playstation 4. Açıkçası tür olarak dikkatimi çekiyor ama hikaye, mekanikler ve grafik nasıldır merak ediyorum. Oyun 12GB bu da beni biraz düşündürdü oynayıp göreceğiz. Metacritic ortalaması da 72.

GreedFall'ın hikayesi nedir diyecek olursanız 19.yy'da geçtiğini belirterek başlayabiliriz. Topraklarınızdaki salgın hastalıkla başa çıkabilmek için şifa umuduyla gizemli ve yaratıklarla dolu bir adaya seyahatimizi konu alıyor. Tabi ki bu atanın koruyucu güçleri (doğaüstü) ve sizi hoş karşılamayan yerlileri var elbette. Hikaye olarak tam benim tarzım diyebileceğim bir oyun [mention]omrkcmn[/mention] her ne kadar bu tür rol yapma oyunlarından nefret ettiğini belirtsede 👀

Bilindiği üzere bu ilerleyiş bize görevler sunacak ve maceramız bu şekilde başlayacak. Oynadıkça gelişmeleri burada paylaşacağım. Bu arada almak isteyenler olursa oyun şuan Playstation Store'da indirimde 54,75 TL, 219,00 TL'den düşmüş.

Karakter oluşturduktan sonra karşımıza yine karakterle ilgili klaslar çıkıyor bunlar Savaşçı, Teknisyen ve Büyücü. Savaşçıda kılıçlar, ateşli ve ağır silahlarda gibi alanlarda öncelikli, Teknisyende tuzaklar, elementler, kılıçlar geliştirmeler, hız, nişan alma, akrobasi/koşu, bilim, kilit açma gibi alanlarda öncelikli, Büyücüde ise zihinsel güç tek elle ağır silahlar ve bilim gibi alanlarda öncelikli başlangıç sağlıyoruz ancak oynadıkça diğer yetenekler de geliştirilebiliyor tek bir tanesi üzerinden devam etmiyor.

Oyunu aranızda bilenler oynayanlar varsa tavsiye ve yönlendirmelere açığım ok_

Edit:06.06.2021
Gemiye Binmeden Önce
Oyunun konusu kıtadaki hastalığa çare bulmak için gizemli bir adaya yelken açmayı ele alıyor. Yelken açmadan önce şehirdeki bazı konuları açıklığa kavuşturmak ve bazı kişilerle görüşüp bazı sorunları çözmek gerekiyor. Bu bir hikaye konusu olmadığından (forumdaki bu konu) hikaye detaylarına girmeden yüzeysel geçiyorum.

Oyun artık başında diye mi bilmiyorum fazla sinematik ve diyalog var. Biraz İngilizce bilgisine ihtiyaç duyacaksınız zira geliştirmeler ve hikaye için de bu gerekli. Oyun FPS ve grafik açısından ortalamanın altında. 2019 yılında böyle detaylı ve kapsamlı hikayeye, işleyişe sahip bir oyunun böyle düşük grafik kalitesi ve basit mekaniklerle çıkması üzücü. Yılın RPG oyunu mu olacak diye çok konuşulmuştu ama olamazdı ve olamadı da zaten. Ancak birtakım iyileştirmelerle en azından aday olabilirdi.

Dövüş sahneleri çok basit ben klas olarak büyücüyü seçmiştim ama buna rağmen kılıç alıp savaşabiliyoruz dolayısıyla büyücü, kılıç ve silahla savaşma/dövüşme şansım oldu her biri çok basitti. Oyundan bir dövüş veya çatışma coşkusu heyecanı beklemeyin. Gerçi bu konuda Skyrim de başarısız olmasına rağmen çok sevildi ve çok oynandı. Greedfall'da silahla nişan dahi alamıyorsunuz. Silah için bir tuş tanımlıyorsunuz ve bastığınızda karakter kendisi nişan alıp ateş ediyor. O an yok artık dedim yaa... Başta keyfimi kaçıran bir etken oldu ama hikaye, tür ve atmosfer olarak sevdiğim bir tarz olduğu için oynamaya devam ediyorum.

Liman
Şehir içindeki bir takım görevleri tamamladım ve gemiye binmek üzere limana geldim. Kaptanla hoş beş ederken
Spoiler
bir geminin güvertesinden mürettebatın bağrışları duyuldu derken geminin gövdesi yarıldı ve içinden yarı ağaç bir yaratık çıktı. Yine oyun mekaniklerine atıfta bulunacağım ama gerçekten konunun her seferinde oraya gelmesi kaçınılmaz olacak. Bu dev yaratık gemiden birden fırlayınca bu dövüş mekanikleri ile böyle bir şey nasıl yenilebilir diye düşündüm ve bir yerden saldırmaya başladım.
Bazı oyunlarda sakınma ve kaçınma vardır analoğu çekip X tuşuna falan basarsınız karakter bir anda yer değiştirir sıçrar veya takla atar uzaklaşır oradan Witcher 3'te bu çok etkili bir şekilde yapılabiliyordu iki oyunu kıyaslamıyorum ama GreedFall'a da bu özellik eklenmiş fakat yapmayla yapmama arasında bir şey yani ona güvenerek savaşa/dövüşe girilmez, çok kısa mesafe uzaklaşıyor normal yürüsem daha iyi!
Spoiler
Yaratığın 1-2 atağı canınızı sıfırlamaya yetiyor. Size karşı saldırı anında hızlı ve zamanında davranıp "O" tuşuna basarsanız (ben Playstation'da oynuyorum diğer platformlarda hangi tuş bilmiyorum) büyülü koruma kalkanı oluşturuyor ki buna zamanında basmak çok önemli. Etrafında dönmeye çalışarakta kaçınabiliyorsunuz ama saldırı tuşlarına basmak saldırı türleri arasında geçişler yapmak zaman kaybına neden oluyor ve yoruyor. Sadece silah ve koruma kalkanı kullanarak bir kaç denemede yaratığı yere serebildim ama bu durumdan pek keyif aldığım söylenemez. Keşke üzerinde biraz daha çalışsalardı da öyle piyasaya sunsalardı.
Yelken Açma Zamanı
Gemiye binip gözleri sonrasında adada açtık. Bu kadar.

Gemi sahnesi herhangi bir yolculuk sinematiği efekt vs. içermiyor. Gemiye biniş var sonrasında 5-6 saniyelik bir sinematiğin ardından direk adaya iniyorsunuz. Bu kısmın oyunda can alıcı noktalarından biri olduğu kanaatindeyim aslına bakarsanız oyunun gerçek anlamda başladığı sahnedir ve etkileyici bir sinematik geçiş beklerdim bu yüzden.

En son orada bıraktım devamını zaman buldukça oynayıp paylaşıcam.
Resim

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
mist
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 17 kez
Türkiye

Re: GreedFall Oynuycam 👀

#2 Okunmamış mesaj gönderen mist »

Hikaye senaryo olarak çok iyi oynamadım ama baya takip etmiştim alacağım oyunlardan bitanesidir. Beklentini karşılamasa da severek oynarsın.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Teşekkür etti: 190 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Plus ile bedava verildi, indirdim, girdim 15 dakika sonra çıktım, oyunun üzerine gelip options tuşuna bastım, sil seçeneğini seçtim.

Karakter odun gibi, 20 fps, dövüş berbat. Ben rpg den gerçekten anlamıyorum. Rpg severler bayıldık diyor çok ilginç.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
5
Ruh hali:
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 30 May 2021 17:36 Plus ile bedava verildi, indirdim, girdim 15 dakika sonra çıktım, oyunun üzerine gelip options tuşuna bastım, sil seçeneğini seçtim.

Karakter odun gibi, 20 fps, dövüş berbat. Ben rpg den gerçekten anlamıyorum. Rpg severler bayıldık diyor çok ilginç.

Evet karakterlerde biraz sıkıntı var fps düşük. Playstation 3 grafiklerinin biraz cilalanıp parlatılmış hali gibi ama hikaye olarak güzel bir oyuna benziyor çok gözüme takılan bişey yok şimdilik devam edicem. Sen Witcher 3'ü de beğenmediğin için bunu beğenmene hiç ihtimal vermemiştim zaten takılmak maksatlı seni etiketledim. :lol: :lol: :lol:
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
5
Ruh hali:
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Konu güncellendi.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
iron_way
Cevaplar: 1
2
Ruh hali:
Teşekkür etti: 3 kez
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen iron_way »

Aldım ama hiç başlamadım. Witcher 3 gibi diyip çok dillendirdiler aslında alakası yok.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
5
Ruh hali:
Türkiye

#8 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Gerekli, oyunda çok diyalog var hatta sıkılabilirsiniz bu yüzden ama işte ben PS4 'te oynuyorum :mrgreen:
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#9 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 11 Haz 2021 09:52

Gerekli, oyunda çok diyalog var hatta sıkılabilirsiniz bu yüzden ama işte ben PS4 'te oynuyorum :mrgreen:
Onu diyecektim sen ingiliççe adamlar Türkçe :D

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Diğer” sayfasına dön