Meta Quest 3 Vr Gözlük Deneyimi

Vr Gözlükler, Paylaşım, Haberler ve Teknik Destek

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

#1 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Meta Quest 3 Nasıl? Meta Quest 3 alınır mı? Sanal Gerçeklik Gözlükleri, En İyi Sanal Gerçeklik Gözlüğü, Meta Quest 3 Fiyatı Ne Kadar?

image.png

Vr gözlüklerle hiç alakam yokken Meta Quest 3 aldım. Hiçbir VR gözlük hakkında bilgi sahibi değilim teknik detay vs bilmiyorum sadece Playstation Vr 2 ve Meta Quest 3 arasında kararsız kalıştım PS Vr 2'nin kablosuz kullanılamadığını öğrendikten sonra ve sadece Playstation 5 ile sınırlı olduğunu öğrenince direk vazgeçtim. Meta Quest 3 kablosuz kullanılabiliyor Wifi ve Air Link ile bağlantı yapmak mümkün. Bunun dışında bilgisayar bağlantısı, akıllı telefonun görüntüsünün aktarılabilmesi, kendine özgün geniş uygulama ve oyun yelpazesi onu daha mantıklı hale getirdi benim için.

İlk olarak Half Life Alyx'i satın alarak (Steam'den) oynamaya başladım. Meta Quest 3 uygulama mağazasında Steam link var onu indirerek Steam ile bağlantı kurulumu çok kolay sağlanıyor ve herhangi bir Vr destekli oyunu bilgisayarınızdan oynayabiliyorsunuz. VR olmayan oyunları da düz veya kavisli bir sanal ekran oynamak mümkün ekran boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Vr deneyimi oyunda muhteşem bir şeymiş ama görüntü kalitesi beni çok şaşırttı. Sanki görüntü kalitesi olarak PS3 ve PS4 arası bir cihaz gibi ve hatta belki sadece PS3. Puslu da bi görüntüsü var. Air Link ve Wifi üzerinden çeşitli bağlantılarla denedim ama bir şey değişmiyor. Bu sanırım markaya göre değişir ama Vr gözlüklerin görüntü kalitesi konusunda gelebildiği son nokta. Yaptığım araştırmayla tümünde aşağı yukarı durumun böyle olduğunu fark ettim. Bu yüzden alınmamalı mı derseniz tabi ki hayır Vr deneyimi gerçekten beni etkiledi yıllarca oynadığımız oyunların artık fiziksel olarak içerisindeyiz hissini mükemmel veriyor. Meta Quest 3 adet kameraya sahip hareketleriniz ve ortam algılaması muhteşem. Oyunda hiç bir kayba gecikmeye mahal vermiyor. Half Life Alyx'i oynarken hızlıca şarjör veya silah değişimi gerektiren durumlarda hiç sıkıntı yaşamadım. Ya da korkudandı bilmiyorum ilk etapta alışana kadar sarılık olacaktım. :lol:

Bunun dışında uygulama kullanımı çok pratik. Örneğin WhatsApp indirdim ve bildiğiniz gibi kameralar sayesinde bulunduğunuz ortamı rahatlıkla görebiliyorsunuz arka planınız isterseniz odanızın veya bulunduğunuz ortamın canlı görüntüsü olabiliyor yani odanın ortasında boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz bir WhatsApp pencereniz bulunuyor havada duran sanal klavye ile joystick kullanmadan yazışabilirsiniz. İlk etapta verimli olmayacağını düşünmüştüm ama her ne kadar dışarıdan komik görünse de alışmaya başlayınca boşlukta yazı yazabiliyorsunuz. Yukarıda da bahsettiğim gibi bilgisayar ekranınızı yansıtabilir, sadece gözlük aparatı değil klavye mouse kullanarakta işlem yapabilirsiniz. Çizim programlarınızdan tutun aklınıza gelen her şey üzerinde çalışabilirsiniz.

Meta Quest 3 fiyatı 2 hafta önce 18.500 TL idi. Tabi bu garantisiz yurt dışı ürünü için geçerli olan fiyat. Riski girdim aldım neticede sıfır ürün kutusunu ilk ben açtım (mühürlü).

Ek olarak uygulama arka planlarında ortamı canlık olarak görüntülemeyi tercih ederseniz yine bulanık ve puslu bir görüntüsü var. Cep telefonunu elinize aldığınızda ekranı okuyamazsınız. Sanki sadece bir yere çarpmamınız ve dışarıdan kopmamanız için tasarlanmış. Ama kamerasıyla dış dünyayı kaydederseniz görüntü net. İlginç. Bunun dışında Vr oyunlarda puslu ve düşük kaliteli bir görüntüden bahsetmiştim diğer uygulamalarda örneğin Netflix veya Youtube üzerinden Vr olmayan bir video/film izlerseniz görüntü net. Bilgisayar ekranını yansıtır normal çalışırsanız veya Vr olmayan bir oyunu düz ekranda oynarsanız yine görüntü net arkadaşlar. Diğer konuda yapılabilecek bir şey var mı benim bir eksiğim mi var bilemiyorum zamanla çözmeye çalışacağım bilenlerden tavsiye ve yönlendirmeleri bekliyorum. Sormak istediğiniz veya denememi istediğiniz bir şey olursa mutlaka konu altına yorum olarak yazın.

Resim

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

Re: Meta Quest 3 Vr Gözlük Deneyimi

#2 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Vr ilgimi hiçbir zaman çekmedi, çekmemeye devam edecek. Zaten iki üç seneye oyun sektörü için ölecek bir teknoloji.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
5
Ruh hali:
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

[smention u=49]omrkcmn[/smention] ben de öyle düşünüyordum ama gelişerek yeni modeller gelmeye devam ediyor ve satışları da artıyor. Benimde hiç aklımda yokken birden alıp denedim açıkçası çok beğendim. Farklı bir deneyim.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 19 Mar 2024 12:50 @omrkcmn ben de öyle düşünüyordum ama gelişerek yeni modeller gelmeye devam ediyor ve satışları da artıyor. Benimde hiç aklımda yokken birden alıp denedim açıkçası çok beğendim. Farklı bir deneyim.
İyiki aldım dedirten bir oyun var mı?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
5
Ruh hali:
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 19 Mar 2024 18:42
aknctn yazdı: 19 Mar 2024 12:50 @omrkcmn ben de öyle düşünüyordum ama gelişerek yeni modeller gelmeye devam ediyor ve satışları da artıyor. Benimde hiç aklımda yokken birden alıp denedim açıkçası çok beğendim. Farklı bir deneyim.
İyiki aldım dedirten bir oyun var mı?

Hiçbir oyun bunu sana iyi ki aldım dedirtmez ama Vr evreni yaşayacağın oyun ve uygulama deneyimleri bunu sana dedirtir.
Örneğin kıyamet sonrası oyunları çok sevdiğini varsayalım ve oyun oynarken yaşayarak oynadığını kendini o dünyanın içinde hayal ederek oynadığını varsayalım herhangi bir Vr gözlük aldıktan sonra Half Life Alyx alırsan iyi ki aldım diyebilirsin ama illa bunun olmasına gerek yok birden fazla etken var bunu söyletebilecek. Hevesin yoktur merakın yoktur bunu anlarım Tabii ki herkeste böyle düşünmek zorunda değil ama kendi adıma konuşmam gerekirse ben bunu iyi ki almışım diyorum iyi ki bu deneyimi yaşamışım diyorum sıkılırsam bana isteneni vermezse ileride zaten satarım o yüzden çokta detaya takılmıyorum açıkçası.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
spy_di
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 6 kez

#6 Okunmamış mesaj gönderen spy_di »

Vr gözlükler baş dönmedi bulantı yapıyor mu en fazla kaç saat oynanır?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
iron_way
Cevaplar: 1
2
Ruh hali:
Teşekkür etti: 3 kez
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen iron_way »

Yenilerini bilmem ama önceki nesil vr gözlükler iyi değildi biraz yol katetmesi lazım bu teknolojinin. Bir kaç oyun dışında da kayda değer bir şey yok.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
mist
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 17 kez
Türkiye

#8 Okunmamış mesaj gönderen mist »

İyi hoşta bu hayat pahalılığından sıra buna gelmez. Alternatiflerle idare etmeye devam mesela half life alyx i modla pc de normal oynuyorum.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Vr Gözlükler” sayfasına dön